یکشنبه, 16 شهریور 1399 ساعت 19:50

کود حیوانی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کود یا Manure مجموعه ای از مواد طبیعی و غیر طبیعی که برای تقویت خاک کشاورزی و تامین عناصر مورد نیاز خاک، از آن استفاده می شود. کود دارای انواع  مختلفی همچون کود حیوانی، کود شیمیایی، کود کمپوستی، کود سبز، کود گیاهی برخی از انواع کود می باشد. کود کامل مجموعه ای از عناصر ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن، روی، منگنز، مس، بور که به نسبت متناسب با یکدیگر ترکیب شده اند. در این مقاله قصد داریم در مورد کود حیوانی که مجموعه‌ای از مواد و فضولات دامی مانند اسب، گاو، گوسفند و مرغ و یا هر حیوان دیگری می باشد، مطالبی را بیان نماییم.

 

کود دامی یا حیوانی :

کود حیوانی یا دامی از دو جنبه بهداشتی آن برای انسان و دام و همچنین از جنبه کود و انرژی و سوخت حائز اهمیت می باشد. علت استفاده کود های دامی در گذشته به نوع زندگی و فرهنگ جوامع قبلی بر میگردد، جایی که مردمان قدیم گذران زندگی خود را با کشاورزی و دامداری سپری می کردند. گذشتگان با استفاده از چرخه طبیعی توانسته بودند با کشاورزی برای دام های خود تغذیه فراهم کرده و با استفاده از فضولات حیوانی، مواد و عناصر مورد نیاز خاک کشاورزی خود را تامین نمایند. با به روی کار آمدن کود های شیمیایی و سهولت در تهیه و استفاده از آن ها، کم کم کودهای دامی جای خود را به کود های شیمیایی دادند. با ترویج استفاده از کود های شیمیایی و عدم اطلاع دقیق از نحوه و اثرات استفاده از آن و افزایش قیمت این نوع کود، مجدداً کشاورزان روی به استفاده از کودهای حیوانی اوردند. خاک برای تقویت نیاز به هر دوی این کودها داشته و هر چه مقدار کود آلی یا همان دامی بیشتر باشد، بهتر است. همچنین برای خاک های کهنه و فرسوده نیز می توان با افزودن کود حیوانی خاک را اصلاح کرد.

کود حیوانی یا دامی مجموعه‌ی فضولات حیوان شامل ادرار و مدفوع گوسفند، مرغ، گاو و هر حیوان دیگری است که مشخصه کیفیت و درصد مواد غذایی موجود در کود به عواملی مانند تغذیه دام، نوع دام و بستر تشکیل کود بستگی دارد. برای مثال کود مرغی دارای درصد بیشتر از پتاسیم و فسفر نسبت به انواع دیگر بوده اما از طرفی میزان ازت آن کمتر است و به همین دلیل تغذیه دام و طیور بسیار مهم بوده تاثیر مستقیم بر عناصر موجود در کود می گذارد. این نوع کود علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز خاک باعث اصلاح خاک نیز می شود. کود خوب و مرغوب بدون بو و رنگی تیره داشته و در صورتی که کود به صورت کامل نرم و پوسیده نشده باشد، میتواند تخم علف هرز به زمین کشاورزی آورده و ایجاد حشرات و لارو  کرده و به همین دلیل نباید از کود تازه استفاده کرد.

 

 

انواع کود های حیوانی :

  • کود گاوی : این نوع کود از فضولات گاوها بدست می آید که با توجه به نگهداری آب بیشتر در خود نسبت به سایر کودها دیرتر پوسیده و تجزیه می شود و به همین دلیل دارای وزن بیشتری نیز می باشد. معمولاً از کاه به عنوان تغذیه برای گاوها استفاده می شود که سرعت پوسیده شدن آن زیاد است و برای اصلاح خاک می توان با اضافه کردن کود گیاهی، کیفیت کود دامی را افزایش داد. کود گاوی دیر پوسیده می شود اما کود بسیار خوبی داشته و برای زمین هایی با خاک شنی و سبک مناسب می باشد ولی نسبت به سایر کودها مواد مغذی کمتری دارد.
  • کود گوسفندی : این نوع کود از فضولات گوسفندی تهیه می گردد که نسبت به دیگر کودهای دامی سبک تر، قوی تر، گرم تر و دارای مواد و عناصر مغذی بیشتر می باشد. برای بدست آوردن کود مناسب می بایست قبل از مخلوط کردن با خاک، آن را کاملا نرم کرد به این دلیل که دوره تجزیه و پوسیدگی آن زیاد بوده و در صورت استفاده بسیار دیر می پوسد.
  • کود اسبی : این نوع کود سبک بوده و به خاطر تجزیه پذیری بالا، حرارت تولید کرده و در صورت استفاده از آن می توان به سرعت مواد و عناصر مورد نیاز خاک را تامین کرد. این کود خشک و گرم بوده و برای برای اصلاح خاک های سنگین مفید می باشد.
  • کود مرغی : این نوع کود نسبت به کود های حیوانی از عملکرد کمتری در نگهداری رطوبت خاک برخوردار است اما با توجه به قوی و فشرده بودن آن بهتر است با آب مخلوط و استفاده شود. کود مرغی دارای عناصری همچون کلسیم، گوگرد، سدیم، فسفر و نیتروژن یا ازت بوده که برای خاک هایی که با کمبود ازت و یا شوری خاک روبرو هستند می توان از این کود استفاده نمود. معمولا برای تغذیه طیور از خاک اره استفاده شده که نسبتاً سرعت کمی در تجزیه داشته اما دوام آن در خاک بیشتر است.

در مقالات بعدی مباحث مربوط به کود دامی را به تفضیل بیان خواهیم نمود.