مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

کود اسبی

کود اسبی، خرید و قیمت کود پهن اسب

کود اسبی یکی از چندین نوع کودهای حیوانی از انواع کود اورگانیک بوده که از مدفوع و ادرار اسب بدست می آید. در مقالاتی جداگانه‌ در مورد کودهای حیوانی، انواع، تاثیرات و نحوه استفاده از آن مطالبی را بیان نمودیم اما در این بخش می خواهیم این کود دامی را مورد بررسی قرار داده تا شناختی بهتر از آن بدست بیاوریم.

کود اسبی چیست ؟

این کود از کمپوست مدفوع و ادرار اسب بدست می آید که به علت سرعت تجزیه پذیری بالا، باعث تولید حرارت شده و از آن به عنوان کودی گرم و البته سبک یاد می شود. تغذیه اصلی اسب ها را علوفه هایی همچون کاه و یونجه تشکیل می دهند و علی رقم جثه اسب ها سیستم گوارشی آن ها نسبتاً کوچک است.

این علوفه ها فیبر مورد نیاز بدن این حیوان را تامین کرده که می توان برای بالا بردن کیفیت و کمیت غذا و همچنین با توجه به سیستم ایمنی اسب مکمل های غذایی را همراه با آن در رژیم غذایی شان قرار داد.

کود اسبی چیست؟ کمپوست پهن اسب چیست؟
کود اسبی چیست؟ کمپوست پهن اسب چیست؟

معمولاً مقدار تغذیه اسب در طول شبانه روز حدوداً 2 الی 3 درصد وزن شان بوده که برای اسب های با فعالیت زیاد استفاده از کنسانتره همراه با علوفه پیشنهاد می گردد. با توجه به جیره غذایی تعیین شده برای اسب می توان از مدفوع آن ترکیبی غنی از مواد آلی همچون کلسیم، پتاسیم، نیتروژن و فسفر بدست آورد. اضافه کردن و وجود این مواد در خاک، آن را به خاکی ارزشمند و غنی برای تغذیه گیاهان تبدیل می کند که باعث رشد بهتر و افزایش بازدهی گیاه می شود.

بایستی توجه داشت که استفاده از کود تازه‌ی در حال تجزیه برای گیاهان مضر بوده و تولید ازت و گرما زیاد می تواند باعث از بین رفتن ریشه محصول شود. یکی از ترکیبات مفید برای خاک، ترکیب کود اسبی با زغال سنگ نارس است که می تواند خاکی مرغوبی برای کشت حاصل نماید.

علاوه بر این می توان این نوع کود را با کاه و خاک اره نیز ترکیب کرد اما علی رغم قیمت پایین‌تر نسبت به زغال سنگ، کیفیتی پایین‌تر نیز دارند. بهترین زمان استفاده از کود اسبی اواخر پاییز و اوایل زمستان است تا کود در در فصل زمستان به خوبی تجزیه شده و پوسیدگی کامل شود و همچنین در صورتی که همراه با کشت قصد استفاده از آن را دارید،پس از پوسیده شدن بهترین و مناسب ترین فصل بهار می باشد.

انواع کود اسبی و استفاده آن ( کمپوست پهن اسب )

استفاده از کود اسب و ترکیب با کود ورمی کمپوست

کود اسب یک زیستگاه عالی برای کرم های ورمی است. بهتر است زمانی که مشکل در این کود ایجاد می شود، از کود کهنه شده اسبی برای تنظیم مجدد شرایط زیستگاه کرم استفاده شود. خرید کود ورمی کمپوست و ترکیب آن با کود اسبی یک ترکیب بسیار عالی و پیشرفته برای خاک مزرعه شماست.

کود اسبی (پهن اسب) نیمه پوسیده

این نوع کود با رنگ قهوه ای تیره مایل به سیاه دیده می شود و برای برخی صیفی جات و محصولات غده ای مناسب می باشد.

کود اسب پوسیده کامل

این کود با رنگ تقریباً سیاه دیده شده و به راحتی پودر می شود. این نوع ساختار کود پوسیده شده ساختاری متانسب برای آن شده و به راحتی می توان آن ها را سرند کرد. بهترین کود دهی برای درختان و نهال ها استفاده از این نوع کود است.

کود اسبی مایع

برای تهیه این کود، پهن اسب و ادرار تازه را به همراه آب مخلوط کرده تا کود مایع مورد نظر بدست بیایید. از نظر ظاهری این کود به صورت توده هایی سفید و سیاه بوده که نسبت به کود تازه سبک تر است.

کود هوموسی

همانطور که می دانید هوموس ماده ای ارگانیک به رنگ قهوه ای تیره است که از تجزیه بقایای گیاهان و جانوران بدست می آید و و لایه بالایی خاک را تشکیل می دهد. با همین تعریف می توان کود اسبی را تبدیل به هوموس کرده تا با مغذی کردن خاک بتوان باردهی زمین را افزایش دهیم. هوموس اسبی باعث تغییر خاک شده و با ایجاد گرما، آب و تهویه هوا میزان ذخیره مواد مغذی را افزایش داده و از اسیدی شدن خاک جلوگیری می‌کند. برای تهیه این کود هوموسی می توان با اضافه کردن ادرار اسب به خاکهای هوموسی و ترکیب آنها، ادرار را تجزیه کرده و مواد آلی مفید آن را به خاک افزود.

خواص کود اسب و استفاده از آن

کود اسب یک کود خوب است. برای گیاهان خوب است. در واقع، ترکیب آن غنی‌تر از کودهای دیگر است. کود اسب از نظر ماده خشک بسیار غنی است. این بدان معنی است که می تواند خواص خاک های سنگین را به خوبی بهبود بخشد. سرشار از عناصر معدنی (پتاسیم، نیتروژن، فسفر، کلسیم، منیزیم و…) بوده و قادر به تغذیه خاک است. کود اسبی می تواند به خاک‌های شنی کمک کند.

خواص کود اسبی و مضرات آن برای برای درختان میوه مثل پسته و انگور
خواص کود اسبی و مضرات آن برای برای درختان میوه مثل پسته و انگور

از خواص کود اسبی افزایش کربن خاک است. به این ترتیب، فرآیند بیولوژیکی در خاک را تحریک می‌کند و در نتیجه برداشت موفقی حاصل می‌شود. می توانید از آن برای باغ سبزی و باغچه خود و همچنین برای باغچه زینتی خود استفاده کنید.این نوع کود از مزیت گرم بودن نیز برخوردار است.

به دلیل دمای آن، هنگام کاشت محصولات تسریع شده به طور گسترده استفاده می شود. این یک منبع واقعی گرما است که هم اقتصادی و هم زیست محیطی است. علاوه بر این، کود اسب بو نمی دهد. علاوه بر این، بعید است که هیچ بیماری را به انسان منتقل کند.

  • کود اسبی حالت اسیدی داشته و گزینه مناسبی برای گیاهان نیازمند خاک با PH بالا می باشند، به همین دلیل دربرابر اسیدی شدن خاک مقاومت از خود نشان می دهد.
  • کود پهن اسب، سبک، گرم و خشک می باشد و نسبت به دیگر کودهای دامی و مرغی از نیتروژن یا ازت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل برای اصلاح خاک های سنگین از آن استفاده می شود.
  • قابلیت سرعت تجزیه و تخمیر بالای این کود و تولید حرارت زیاد، آن را به کود گرم مناسب برای زمین های مرطوب و سرد مبدل کرده است.
  • می توان از این کود برای سوخت‌های زیست محیط فضای گلخانه ها استفاده کرد و همچنین با ترکیب آن با آب می توان کود مایع اسبی تولید کرد.
  • استفاده از این نوع کود برای کاشت بذر سبزیجات و گیاهان غده ای (مانند سیب زمینی و چغندر) و برخی صیفی‌جات (مانند کدو و خیار) پیشنهاد می گردد.
  • برای کاشت چمن و پوشش لایه رویی زمین از از این نوع کود استفاده می شود که برای تاثیر بیشتر می توان آن را با خاک اره ترکیب کرد.
  • از خواص این کود این است که گیاهان را در برابر میکروبها، آفات و قارچ‌ها مقاوم می‌کند.با توجه به تولید گرما توسط این کود، در گرما صرفه جویی شده و استفاده از هوموس آن تولید دی اکسید کردن کرده که به ایجاد تهویه مناسب منجر می شود.

خواص کود اسب برای درخت پسته و انگور (درختان میوه)

کود اسب یک کود موثر برای درختان میوه است اما از کود تازه استفاده نکنید. کود تازه می تواند به درختان شما آسیب برساند و حتی نهال های جوان را به دلیل محتوای خطرناک نیتروژن بالا در آن مرحله از بین ببرد. همچنین می‌تواند فعالیت میکروبی خاک را افزایش دهد که باعث کاهش مقدار مواد مغذی خاک در دسترس درختان است.

می توانید کود را به روش های مختلفی تهیه کنید که ساده ترین راه آن، قبل از استفاده تقریباً 30 روز صبر کنید، که باعث می‌شود عناصر نامطلوب از بین بروند. کود را در توده‌های کمپوست خود مخلوط کنید یا کود را در محل کاشت حفر کنید، اما حتماً یک ماه صبر کنید تا از کمپوست استفاده کنید یا یک درخت میوه جدید پسته یا انگور یا هر میوه دیگری بکارید برای بهترین نتیجه بکارید.

خواص کود اسب برای توت فرنگی

کود اسب یکی از گزینه های خوب برای توت فرنگی است. سرشار از نیتروژن و فسفر است که هر دو از مواد مغذی ضروری برای توت فرنگی هستند. برای به دست آوردن حداکثر سود از استفاده از کود اسب به عنوان کود، باید آن را در ترکیب با برخی از انواع کودهای دیگر مانند کنجاله پنبه دانه و پودر استخوان استفاده کنید.

با انجام این کار، می توانید بهترین نتایج را برای توت فرنگی خود به دست آورید، زیرا زمانی که این مواد با هم ترکیب شوند، یک محلول مغذی متعادل ایجاد می کنند که می تواند مواد مغذی ارزشمندی را به گیاهان بدهد. می توانید با خرید نشاء توت فرنگی و شروع به کشت آن با استفاده از کود اسبی بهره بری خوبی در کشاورزی خود داشته باشد.

مضرات کود اسب چیست؟

با وجود تمام این مزایا، کود اسب دارای مضراتی است. اگر اسب اخیراً درمان شده یا کرم زدایی شده باشد، این مخلوط می تواند سمی باشد. در این صورت ممکن است آثار کرم زدا در کود اسبی تازه وجود داشته باشد که می‌‌تواند گیاهان را از بین ببرد. بنابراین توصیه می شود کود اسب قبل از استفاده کمپوست شود. شما باید 6 ماه صبر کنید تا بتوانید از آن برای بارور کردن خاک خود استفاده کنید.

برخی از باغداران نیز شکایت دارند که کود اسب ممکن است به مرور زمان اسیدیته خاک را افزایش دهد. از دیگر مضرات کود اسبی این است که برای همه سبزیجات مناسب نیست. در حالی که برای گیاهان نیتروژن فشرده مانند سیب زمینی، کاهو یا ذرت مناسب است، برای کدو سبز، خیار، بادمجان، گوجه فرنگی و فلفل مناسب نیست. هنگام استفاده از آن مراقب باشید.

  • کود اسبی نسبت به سایر کودهای دامی از ارزش غذایی کمتری برخوردار است.
  • با توجه به نوع سیستم گوارشی اسب، علوفه های مصرفی به خوبی جویده نشده و در نتیجه مدفوع آن حاوی بذر علف هرز زیادی می باشد.

خرید و قیمت کود اسبی

رویال کشت علاوه بر تولید و فروش کود ارگانیک در تامین نهاده های کشاورزان از جمله کود‌های ریز مغذی اعم از میکرو المنت‌ها مانند کود‌های معدنی، گروه های نیتراته وسولفاته وغیره آماده خدمات رسانی است، با تجویز توصیه های کودی و جیره غذایی گیاهی مزارع و گلخانه ها حمایت خود را با مشاوره رایگان کشاورزان عزیز دین خود را به قشر زحمتکش و تلاشگر ادا می‌نماید.

شرکت رویال کشت با افتخار با هدف کنترل و مبارزه علیه آفات و بیماری ها وعلف های هرز در تهیه و توزیع سموم ارگانیک وشیمیایی همچنان در خط مقدم حفظ کشاورزی پایدار و پرچم دار این عزم ملی می باشد. برای اطلاعات از قیمت کود اسبی و یا خرید کود اسبی با کارشناسان شرکت رویال کشت تماس حاصل کنید.

نظرات کاربران

رفیع قادر7 تیر 1402

سلام از پشگل اسب کود میسازن واقعاً

رویال کشت10 تیر 1402

سلام بله از ترکیب کود حیوانی برای ساخت کودهای ارگانیک استفاده میشه.