مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

بادمجان (EGGPLANT) با نام علمی Solanum Melongena از خانواده بزرگ سیب زمینی می باشد. این گیاه که در عربی به بادنجان نام گرفته از راسته بادنجان‌سانان و تیره بادنجانیان و جزء گیاهان دو لپه ای می باشد. زادگاه اصلی آن هندوستان بوده و پس از آن به دیگر نقاط جهان مثل چین، انگلستان و قاره آفریقا کوچ کرده است که ورود آن به ایران به قبل از اسلام بر می گردد. بادمجان گیاهی یکساله بوده که تمام طول سال وجود دارد و اغلب در مناطق گرم و استوایی مورد کشت قرار می گیرد و به همین دلیل در مناطقی با آب و هوای معتدل و سرد می تواند باعث خشک شدن بوته ها گردد.

بوته بادمجان دارای ساقه های ضخیم پوشیده از کرک که دارای برگ های پهن و کشیده بیضی شکل با نوک باریک که اطراف برگ دارای دندانه می باشد. محصول نهایی به صورت گرد یا باریک بوده و به رنگ های سفید، زرد، سیاه و بنفش می باشد.

بادمجان حاوی ویتامینA، ویتامینB، ویتامینC و عنصار معدنی شامل کلسیم، منیزیم و گوگرد می باشد.

 

 

انواع بادمجان :

  • بادمجان قلمی: این نوع از محصول به صورت باریک و بلند بوده و طول آن چندین برابر قطر میوه می باشد.
  • بادمجان آمریکایی: این نوع از محصول که دارای بوته های پر شاخ و برگ با ارتفاع کم می باشد خود دارای دو نوع می باشد. در نوع اول میوه قطور بوده و تقریباً طول آن دو برابر قطرش می باشد. در نوع دوم قطر میوه تقریبا برابر با طول آن می باشد.

 

 

خاک و آب و هوای مناسب برای کاشت :

خاک مناسب برای کاشت بادمجان زمین هایی با خاک رسی و شنی بوده که نیازمند حاصلخیزی خوب با قدرت نگهداری رطوبت زیاد است و میزان PH مناسب برای کاشت 6.5 می باشد. همانطور که بیان شد با توجه به حساس بودن گیاه به سرما، در مناطق گرم با تابستان های طولانی مورد کشت قرار می گیرد. از عملیات مهم آماده سازی خاک برای کشت استفاده از کود دامی در زمان شخم اول می باشد که توصیه می گردد 30 تن در هکتار مصرف گردد. همچنین برای استفاده از کودهای شیمیایی به جای کودهای دامی، 150 کیلوگرم کود فسفر، 80 کیلوگرم کود ازت و 150 کیلوگرم کود پتاس به همراه کود سبز برای تقویت خاک می توان استفاده کرد.

جهت کاشت بادنجان ابتداً بذر در خزانه یا گلخانه کشت کرده و پس از سبز شدن و تبدیل به نهال های دارای چند برگ، آن را زمین کشت منتقل می کنند. در مناطق با آب و هوای سرد و تابستان های کوتاه، دو الی سه ماه قبل از کاشت، در گلخانه های گرم کاشته شده و پس از گرم شدن فضای باز به اندازه کافی، به مین اصلی انتقال پیدا می کند تا بتوان حداکثر برداشت از محصول صورت بپذیرد. کاشت بادمجان به صورت خطی بوده که بسته به نوع بادمجان فاصله بین بوته ها متفاوت بوده و بین 75 تا 100 سانتی متر متغیر است. همچنین فاصله بین بوته ها بین 50 تا 60 سانتی متر تخمین شده است.

 

 

کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟