مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

ریحان گیاهی است یکساله و علفی از تیره نعناع که به عنوان گیاهی دارویی، ادویه ای و همچنین به عنوان سبزی تازه استفاده می شود. اسانس گیاه ریحان خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد.  خاک و آب و هوا : ریحان محصول فصل گرم است و در برابر سرما از بین میرود.درجه حرارت مناسب برای رشد گیاهان حدی است که در آن فتوسنتز به میزان بالاو تنفس متعادل باشد. ریحان در دمای  30-10 درجه سانتیگراد می توانند رشد کنند ولی دمای مطلوب برای آن 24-20 درجه سانتیگراد می باشد. در اثرافزایش دما به بالاتر از 40 درجه سانتیگراد، رشد گیاه متوقف شده و در کنار برگها سوختگی ایجاد می شود. خاک مناسب برای کشت ریحان باید حاصلخیز باشد و زهکشی خوبی داشته باشد.خاک شنی  سبک یا لومی سیلتی با تهویه خوب و اسیدیته 5-4 برای کشت ریحان مناسب است. 

ریحان گیاه بوته ای بوده با ریشه ی راست و سازگار با خاک های سبک ،این گیاه یک ساله و معطر می باشد.اندازه ی برگ های ریحان گلدانی معطر کمی کوچک تر از ریحان های معمولی می باشد و برگ های نازک و صاف و درخشان دارد.

نکته ای که برای نگهداری این ریحان مهم است برداشت منظم و به موقع آن است هنگامی که گیاه به ارتفاع دلخواه شما رسید برگ های بالایی آن را قطع کنید تا از پایین شاخه های جانبی بزند و فرم بوته ای به خود بگیرد.

برای کاشت در باغچه و باغ بهتر است از خاک هایی مانند کمپوست و خاک های مقوی استفاده شود.چنانچه در انتخاب خاک دقت نشود این گیاه به دلیل حساسیت به نوع خاک دارای برگ های کوچک و خشبی می شود .

بهتر است برای کاشت در گلدان از خاک های آماده همانند کمپوست یا پیت ماس استفاده شود تا هم مواد مغذی گیاه تامین شود و هم برای نگه داری گلدان در منزل حشرات و آفات شما و ریحان را اذیت نکنند.

برای کاشت در گلدان بذر ها را در فواصل ۳ تا ۵ سانتی متری از یکدیگر بکارید، هنگامی که گیاهان رشد کردند و احساس کردید فضای کافی برای رشد تمامی گیاهان نیست، ریحان های اضافی را از خاک خارج نمایید.

بذر ریحان گلدانی معطر را در هر فصلی میتوان کاشت ولی برای کاشت در زمین و فضای باز بهترین فصل برای کاشت آن بهار و تابستان است، هیچ چیزی لذت بخش تر از این نیست که هر روز از سبزی ای مصرف کنیم که خودمون تو گلدون یا باغچه کاشتیم و رشدش رو دیدیم و با آبی آبیاری کردیم که از تمیز بودنش اطمینان داریم.

برای رشد مناسب، ریحان روزانه باید ۶ تا ۷ ساعت نور دریافت کند.

دوره ی رشد و مدت زمان کاشت بذر تا بالغ شدن گیاه ۴۵ تا ۵۵ روز می باشد.

برای کاشت در فضای باز در فصل بهار و بعد از رفع سرمای بهاره اقدام کنید.

کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟