دوشنبه, 09 دی 1398 ساعت 21:04

کود آلی 02

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مقدمه :


امروزه استفاده زیاد و طولانی مدت از کودهای شیمیایی در روند رویش محصول و در نتیجه کیفیت محصول تاثیر گذار می باشد. از این موارد می توان به کاهش مواد آلی موجود در خاک، آلوده شدن خاک و در نهایت کیفیت خاک آسیب می بیند. مواد آلی موجود در کودهای آلی باعث بهتر شدن کیفیت و حاصلخیزی خاک می شود. همچنین کودهای آلی میزان نگهداری آب، میزان فشردگی، و مقاومت در برابر فرسایش خاکی و آبی را بهبود می دهد. مخلوط کردن کودهای آلی با کودهای شیمیایی خاک را مغذی کرده و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی موجود در خاک را بهبود می بخشد. این امر موجب می شود تا ضایعات کود کاهش و حاصلخیزی خاک افزایش یابد.

در این مقاله کارشناسان رویال کشت سعی دارند در مورد کودها و مواد آلی مطالبی را بیان نماییم.

 

 

مواد آلی و تاثیرات آن بر خاک :


مواد آلی موجود در خاک تاثیر بسزایی در حاصلخیزی خاک داشته که در این بین کربن یکی از عناصر مهم در بهبود کیفیت خاک می باشد. این ماده در تغذیه غذایی باعث ایجاد آبیاری بهتر به محصول و نتیجتاً در مرغوبیت خاک نقشی موثر دارد. یکی از مهمترین خواص ضایعات آلی اثری است که از خود باقی می گذارند که این امر در بلند مدت این اثرات باعث بهبود در کشت و برداشت و یا کاهش نهادها می شود.

تحقیقات صورت گرفته در مزارع نشان می‌دهد که وجود 2 درصد نیتروژن در کود دامی در سال اول 50 درصد، در سال دوم حدود 15 درصد و در سال سوم 5 درصد از آن معدنی شده است. به همین دلیل نسبت کربن به نیتروژن (C/N) میزان پایداری ماده آلی را تعیین کرده به این صورت که در کود کمپوست با نسبت C/N=10 و یا کود مرغی با نسبت C/N=4، 7 الی 10 روز پس از مخلوط شدن در خاک مقداری زیاد از نیتروژن های آلی به معدنی تبدیل شده است.

بسیاری از محققین بر این اعتقادند که در خاک های سدیمی، ماده آلی ویژگی های شیمیایی بهتری نسبت به گچ ایجاد کرده است. از سوی دیگر مصرف طولانی مدت از کودهای نیتروژن‌دار باعث آزاد سازی ازت از طریق آبراهه ها و به طبع آن، به آب های زیرزمینی انتقال پیدا کرده که در نتیجه باعث آلودگی هوا شده و بخار شدن آن باعث آلودگی هوا می شود. همچنین سرعت تجزیه ماده آلی افزایش می یابد که این خود باعث آزد شدن مقدار زیادی نیتروژن و دی اکسید کربن شده که با ورود به هوا باعث آلودگی هوا و از آنجا که گازی گلخانه ای بوده، باعث گرم شدن اقلیم می شود.

لذا استفاده همزمان از کودهای شیمیایی و آلی از مصرف زیاد کود شیمیایی و همچنین از اثرات مخربی که بر آب های زیر زمینی و آلودگی ها که بیان شد، جلوگیری کرده و در نتیجه میزان حاصلخیری و عملکرد خاک را افزایش می دهد.

 

 

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « تولید ورمی کمپوست خاک شناسی »