کاهو گلخانه ای

کاهو یکی از پرمصرف ترین سبزی های جهان است که به دلیل مصرف بالای آن تمامی فصول به صورت فضای باز و گلخانه ای کشت می شود.مقاومت کاهو نسبت به سرما و تغییرات دمایی بسیار بالا بوده و مناسب کشت در فصول پائیز و زمستان می باشد .دوره ی شد آن از زمان کاشت بذر تا برداشت 75 روز بوده و دارای برک های فشرده و رنگ سبز ملایم می باشد .گیاهی است یک ساله و منبع خوبی از ویتامین های A،Kو پتاسیم می باشد که برگ های سبز تیره بیشترین ویتامین A را در خود جای داده اند، همچنین مقادیر زیادی فیبر غذایی پروتئین و مقدار ناچیزی چربی می باشد.

 کاهو بیشتر در سالاد استفاده می‌شود، اگرچه می‌توان آن را در تعدادی از غذاها همچون سوپ‌ها، ساندویچ‌ها و غیره مشاهده کرد؛ هم چنین می‌توان آن را سرخ نمود.از فواید کاهو می توان موارد زیر را ذکر کرد :

  • پادزهر ورم های سبب اختناق 
  • برای کاهش درد چسم و آسیب شنوایی 
  • معالجه سردرد ناشی از فشار های مغزی و بی خوابی 
  • درمان سوء هاضمه ،کبد چرب و معالجه ی بیماری های روده ای 
  • رفع یبوست و صفرا
  • آرامش بخش و کنترل اعصاب در افراد عصبی و پریشان حال

شرایط آب و هوایی کاشت بذر کاهو 

دما:

گرما ، کم آبی و خشکی باعث می شود کاهو زودتر به گل برود و در نتیجه کیفیت آن کاهش پیدا کند.کاهو دمای کمتر از صفر درجه را نیز تحمل میکند ولی اگر سرما پایدار باشد باعث بد فرم شدن برگ ها و جمع شدن آنها و تغییراتی در رنگ برگ کاهو می شود.

خاک:

کاهو در اکثر خاک ها قابل رشد است ولی در خاک های فقیر عملکرد و کیفیت محصول کاهش می یابد.برای کاشت خانگی خاک های نیمه سبک عملکرد خوبی دارد، خاک رسی شنی یا ترکیبی از کود حیوانی و خاک باغچه یا خاک برگ گزینه های مناسبی می باشد.قبل از کاشت در باغچه می توانید کود حیوانی را در سطح خاک پخش و خاک را زیر و رو کرده و سپس اقدام به کاشت بنمایید.

آموزش کاشت بذر کاهو

 در مزارع مکانیزه کاهو به صورت نشاء و با دستگاه های مخصوص به صورت ردیفی کشت می شود و فاصله ی بین ردیف ها معمولا 30تا 40 و بین بوته ها 15 سانتی متر می باشد.ولی در کاشت خانگی باغچه یا گلدان بذر روی سطح خاک پاشیده شده و با لایه ی نازکی از خاک نرم پوشانده و سپس آبیاری میشود.

برداشت کاهو:

بعد از گذشت ۶۰ تا ۷۵ روز از کاشت بذر کاهو  میتوان کاهو ها را برداشت کرد، کاهو ها را لازم نیست از ریشه در بیاورید بلکه از فاصله ی ۳ سانتی از زمین قطع کنید.اگر کاهو دیر برداشت شود و بماند برگ ها بد فرم شده و بوته ها به گل می روند. تصویر زیر گل کاهو را نشا ن میدهد.

کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟