مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

نام صنعتی : بر کشاورزی | Boron Oxide

فرمول شیمیایی :    B2O3

درجه خلوص : %14-12

نام های دیگر : اکسید بور

بر :  عنصر غذایی کم مصرفی است که به صورت آنیون توسط گیاه جذب می‌شود.

بر به مقدار کم مورد نیاز گیاه است. اولین علامت کمبود در گیاه توقف رشد جوانه انتهایی است و پس از آن برگ‌های جوان می‌میرند. جوان‌ترین برگ‌ها سبز کم رنگ می‌شوند و رنگ پریدگی در قاعده بیشتر از نوک برگ‌ها است. علت چوب پنبه‌ای شدن داخل سیب، کمبود این عنصر است. در مرکبات پوست غیر یکنواخت و پوست میوه کلفت میشود. در صورت نبود بور تقسیم سلولی متوقف می‌شود.

بر در نقاط رشد و در بافت‌های مریستمی گیاه موجود است. این عنصر در پدیده‌ گلدهی، میوه دهی، متابولیسم ازت، حرکت و عمل هورمون‌ها و تقسیم سلولی دخالت دارد و همچنین نقش بارزی در رشد لوله گرده داشته و اثر تحریک کنندگی آن در جذب اکسیژن و قند برای جوانه زنی دانه گردها به اثبات رسیده است. این عنصر در خاک بصورت اسید بوریک H3BO3 موجود بوده و به همین صورت نیز جذب گیاه می‌گردد. بد شکلی میوه‌ها، ترک خوردگی پوست، سخت شدن میوه و بعضاً بروز شکاف در پوست درخت از علائم کمبود بور می‌باشد.

این عنصر برای تشکیل دیواره سلولی، انتقال قندها و نشاسته، تشکیل جوانه انتهایی تشکیل دانه و لوله گرده ضروری می‌باشد. با وجود اینکه بور در خاک خیلی پویا می‌باشد، اما در گیاه پویایی آن خیلی کم است. در نتیجه کمبود و سمیت آن هر دو حائز اهمیت است. لذا روش کاربرد بور نقش مهمی در میزان استفاده از آن دارد. بور از کانی‌ها و معادن بورات تهیه می‌شود. بوریک کشاورزی دارای B2O3 %14-12 میباشد.

توصیه: استفاده از هر نوع کود ریز مغذی در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات را بر اساس نتیجه آزمایش خاک، صرفاً با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد کشاورزی منطقه انجام داده و به آنان اعتماد نمائید.

کاربرد و مصارف :

  • ریز مغذی کشاورزی
  • زمین‌های کشاورزی و باغات
کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟