مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

 نام عمومي:Oxadiazon 

فرمولاسيون:  %25 ECاگزاديازونOral LD50 ≥ 5000 mg/kg 

اگزاديازينون(OXADIAZON)

علف کش سه منظوره تماسي، انتخابي و سيستميک براي کنترل پس از رويش علفهاي هرز مزارع برنج و پياز

ماندگاری در خاک: 3 تا 6 ماه

اين علف کش در بازار با نام تجاري رونستار 25%Ronstar  SL12% ,  EC وجود دارد. اگزاديازينون علف کشي است از گروه اکساديازول که داراي خاصيت تماسي، انتخابي و سيستميک بوده و براي کنترل علفهاي هرز مزارع برنج بصورت پس از رويش علفهاي هرز و در مزارع پياز بصورت بعد از کاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز مورد استفاده قرار مي گيرد. اين علف کش در بدن پستانداران طي 72 ساعت عمدتاً از طريق ادرار، دفع و حذف مي شود. همچنين به سرعت توسط ذرات کلوئيدي و هوموس موجود در خاک با آبشويي يا انتقال جذب مي شود. نيمه عمر آن در خاک 6-3 ماه است ولي بافت خاک را بهم نمي زند.

علف هرز های تحت تاثیر رونستار : 

اگزاديازينون علف کشي است 3 منظوره که جهت کنترل علف هاي هرز پهن برگ، باريک برگ و جگنها مصرف مي گردد. اين علف کش با فرمولاسيون هاي مختلفي توليد و به بازار عرضه گرديده که عبارتند از اگزاديازينون %12 SL  که به مقدار 4-3/5 ليتر در هکتار براي کنترل پس از رويشي علفهاي هرز مزارع برنج که شامل سوروف، اويارسلام ، لويي ، قاشق واش ، تيرکمان آبي ، سيرپوس، عدسک آبي و سل واش مي باشند و اگزادیازینون %25 امولسيون%EC 25 که به مقدار 3 ليتر در هکتار بصورت بعد از کاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز در مزارع پياز شامل پيچک، انواع تاج خروس، سوروف و انواع ارزن وحشي استفاده مي شود. اين علف کش روي علف هاي هرز تک لپه اي و دو لپه اي در برنج موثر مي باشد. همچنين اين علف کش را مي توان جهت کنترل علفهاي هرز پهن برگ و باريک برگ يکساله بصورت پس از رويشي و قبل از رويشي در روي محصولاتي نظير گياهان زينتي، درختان ميوه، مرکبات، انگور، پنبه، سويا، آفتابگردان توصيه نمود. 

بهترين زمان مصرف اگزاديازينون قبل از دو برگي شدن سوروف، حدود پنج تا هشت روز پس از نشاکاري وقتيکه دو سانتيمتر آب (از کف مزرعه) کاملا سطح مزرعه را پوشانده، بطوريکه خاک مزرعه نمايان نباشد مي توان اگزاديازون را در سطح مزرعه پاشيد.

فرایند تاثیر: 

اين علف کش از طريق مهار آنزيم پروتوپورفيرينوژن اکسيداز( Protoporphyrinogen oxidase) عمل مي کند و بدين ترتيب از رشد و نمو علف هاي هرزي که جوانه زده اند جلوگيري نموده و به دليل دوام در طي فصل، منجر به پژمردگي و توقف رشد آنها مي گردد. اگزاديازينون سريعاً در گياه هرز نفوذ نموده و از طريق ساقه و برگ علف هرز جذب و متابوليز مي گردد و باقيمانده آن در گياه تجمع نمي يابد. 

نحوه اختلاط با سموم دیگر : 

برخي از گياهان زينتي از جمله ميخک تا حدي به اين اين علف کش متحمل بوده  و مي بايستي اگزادیازون بصورت پس رويشي مصرف گردد. قابل اختلاط با اکثر علف کشهاي رايج و توصيه شده مي باشد ولي قبل از هر گونه اختلاط، بايد آزمايش اختلاط پذيري صورت گيرد.

ردیفمحصولعلف های هرزمقدار مصرفزمان مصرف
1برنجسوروف،اویارسلام،لویی،تیرکمان آبی،سل واش و قاشق واشطبق دستور گیاهپزشکبعد از رویش علف ها ،قبل از دو برگی شدن
2پیازپیچک،انواع ارزن وحشی،تاج خروس3 لیتر در هکتاربعد از کاشت،قبل از سبز شدن
کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟