مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

 نام عمومی :Paraquat 

فرمولاسیون:  SL20% پاراکواتOral LD50 : 129-157 mg/kg

ماندگاری در خاک: تقریبآ صفر

این علفکش در بازار با نام تجاری گراماکسون (GramaxonSL20%) وجود دارد. پاراکوات علف كش تماسي و غير انتخابي از گروه بي پيريديلها بوده كه براي كنترل علفهاي هرز يكساله استفاده مي شود.پاراکوات  بصورت فرمولاسيون محلول قابل حل در آب (SL20%) بوده كه در تماس با خاك به سرعت بي اثر و غير فعال مي شود. اين تركيب در الكل به مقدار کم ولی در آب بخوبي حل شده و  در حالت محلول توسط نور ماوراي بنفش تجزيه مي شود. همچنين در دماي 300 درجه سانتيگراد تجزيه مي شود. در گياه احتمالا در اتم نيتروژن دمتيلاسيون ايجاد شده و موجب گسستگي حلقه در ساختمان شيميايي مي شود. پاراکوات روي قسمتهاي خشبی گياه مؤثر نيست ولي سريعاً به برگها و ساقه سبز گياه نفوذ كرده و اثر خود را اعمال مي کند به گونه اي كه بارندگي 30 دقيقه پس از سمپاشي بر كارايي پاراکوات بي اثر است، ولي بهتر است زمان سمپاشي طوري انتخاب شود كه تا 4 ساعت پس از سمپاشي احتمال بارندگي نباشد.گرچه پاراکوات از نظر ميزان سميت جزء سموم خطرناك است و از طريق پوست هم جذب مي شود ولي براي زنبورعسل بي خطر است. 

نحوه تاثیر : 

پاراكوات علفكشي است که علاوه بر اثر تماسي كمي اثر جابجايي داشته (در آوند چوب) و به غشاي سلولي و سيتوپلاسم آسيب وارد مي كند. اين تركيب در محیط دوام زيادي ندارد ولي سريع توسط قسمتهاي سبز گياه جذب شده و سريع اثر مي كند. اثر تماسي آن مربوط به كاتيون پاراكوات است و آنيونهاي آن اثر ندارند. پاراکوات در گياه موجب توليد اكسيژن فعال مي شود.

نوع مصرف  علیه علف هرزها:

از آنجا كه پاراكوات فقط در محل تماس اثر مي كند در هنگام سمپاشي بايستي توجه شود تا تمام قسمتهاي سبز گياه هدف با ذرات سم پوشش داده شود و از برخورد ذرات سم با محصول زراعی مجاور جدا خودداري شود. اگر آب مورد استفاده گل آلود بوده و حاوي املاح سنگين باشد كاهش كارايي سم را خواهيم داشت غالبا توصيه مي شود كه براي حصول نتيجه بهتر عمل سمپاشي در بعد از ظهر انجام شود. همچنين بايد دقت نمود تا ذرات سم روي محصولات مجاور علفهاي هرز پاشيده نشود، به همين دليل بهتر است سمپاشي در دوره اي انجام شود كه ارتفاع علفهاي هرز 15 سانتيمتر يا كمتر باشد. پاراكوات براي كنترل علفهاي هرز پهن برگ و نازك برگ در باغات درختان ميوه هسته دار و دانه دار، مو، و مركبات و مزارع يونجه، شبدر و اسپرس علیه سس و همچنين علفهاي هرز نيشكر و سيب زميني استفاده مي شود ( زير درختان و بين رديفهاي كاشت). در مزارع يونجه از سال دوم به بعد براي كنترل گياه انگل سس (محلول 1%)، قبل از برداشت محصول (در پنبه و سويا) بعنوان برگ ريز بكار مي رود. لازم به ذكر است كه براي مشاهده كارايي لازم بايد عمل سمپاشي در دوره رشد و فعاليت گياه هرز انجام شود. افزودن علفکشهایی که از فرایند فتوسنتز جلوگیری می کند (ازانتقال الکترون به  PsI / فتوسیستمI   ممانعت می کند)، فعالیت پاراكوات را افزایش می دهد. هوای خنک(نزدیک صفر درجه سانتیگراد) از  فعالیت پاراكوات می کاهد. 

قابلیت اختلاط : 

پاراكوات بصورت غير انتخابي عمل نموده و با هيچ محصولي سازگار نيست و بايد طوري استفاده شود كه به محصول اصلي خسارت وارد نشود. اين تركيب با تركيبات قليايي، مواد پخش كننده آنيوني  و مواد محلول محتوي خاك رس قابل اختلاط نيست .

ردیفمحصولمقدار مصرفزمان مصرف
 1دختان میوه سردسیری و مو 3-5 لیتر در هکتاروقتی ارتفاع علف های هرز 10-15 سانتیمتر باشد
 2مرکبات3-4 لیتر در هکتارمراحل اولیه رویش علفهای هرز
 3یونجه و شبدر ( برای کنترل سس)3-5 لیتر در هکتار (به صورت لمه ای با محلول 1 در هزار سمروی یونجه ای که بیش از یکساله باشد.
 4نیشکر3 لیتر در هکتار بعد از رویش علف های هرز
 5سیب زمینی3 لیتر در هکتار هنگامیکه 20 درصد بوته ها از خاک خارج شده باشند(قبل از رویش سیب زمینی و بعد از رویش علف های هرز)
کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟