مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

سم پروپارژیت کاوش (اومایت)

 نام عمومی: Propargite

فرمولاسیون:   57% Ecپروپارژیتدرجه سمیت: Oral LD50 : 2200 mg/kg

دوره کارنس :   15 روز

این آفتکش در بازار با نام تجاری اومایت OMITE  57% EW وجود دارد. این ترکیب از گروه سموم گوگرددار و خانواده سولفیت استرها بوده که دارای خاصیت تماسی قوی و دوام طولانی مدت می باشد. این کنه کش با طیف کنه کشی بسیار وسیع روی درختان میوه، گیاهان زراعی، جالیزی و زینتی استفاده می شود. پروپارژیت روی کنه های مقاوم به سموم فسفره نیز موثر است و عموماً بایستی یکبار در طول فصل زراعی توصیه گردد. نیمه عمر این ترکیب در خاک  (ph=70) هشتاد(80) روز است. این کنه کش در مجاورت مواد قلیایی قوی و مواد اسیدی قوی ( pH=10 ) تجزیه می شود. در آب به مقدار 632 میلی گرم در لیتر قابلیت حلاليت دارد.

نحوه تاثیر:

پروپارژیت کنه کشی است با خاصیت تماسی و دوام طولانی مدت. این کنه کش دارای اثر غیرسیستمیک بوده که تا حدی به لایه خارجی روی برگ نفوذ نموده و البته بیشتر روی سطح برگ باقی می ماند. بنابراین در محصولات سمپاشی شده با پروپارژیت مخصوصاً درختان میوه مقدار باقیمانده در گوشت میوه بسیار اندک می باشد. این کنه کش روی کنه های مقاوم به سموم فسفره نیز موثر بوده ولی به دلیل جلوگیری از بروز مقاومت باید یکبار در طول فصل زراعی توصیه گردد و تناوب مصرف کنه کش هایی با مکانیسم اثر متفاوت ضرور ی است.

موارد مصرف:  

پروپارژیت بسیاری از گونه های کنه های آفت گیاهی را ( مخصوصاً در مراحل متحرک ) در بسیاری از محصولات از جمله انگور، درختان میوه دانه دار و هسته دار، مرکبات، درختان میوه آجیلی، سبزیجات، گوجه فرنگی، پنبه، ذرت، حبوبات، گیاهان زینتی کنترل می کند. بهترین زمان مصرف این کنه کش، سمپاشی اول : پیش بهاره ( از آغاز تورم جوانه تا قبل از باز شدن جوانه )، و سمپاشی دوم : با مشاهده 3-5 عدد از مراحل متحرک کنه روی یک برگ است. پروپارژیت باید روی به، گلابی، رز، توت فرنگی، پنبه، حبوبات و مرکبات با احتیاط مصرف گردد. همچنین بهتر است سمپاشی اوایل صبح انجام شود. در مورد کنه کش ها نباید تناوب در مصرف با سایر کنه کش ها فراموش شود. فاصله آخرین سمپاشی با این کنه کش تا برداشت محصول 1 تا 2 هفته است.

قابلیت اختلاط پروپارژيت:

این کنه کش روی محصولاتی نظیر به، گلابی، رز، توت فرنگی و پنبه با ارتفاع کمتر از 20 سانتیمتر ایجاد گیاهسوزی می کند. همچنین روی مرکبات و لوبیا علائم گیاهسوزی مشاهده می گردد. این کنه کش با ترکیبات قلیایی، روغن هایی جهت محلول پاشی زمستانه و تابتانه و نیز سمومی که دارای مقدار زیادی حلال روغنی می باشند، غیر قابل اختلاط می باشد.

 

ردیفمحصولآفتمقدار مصرفزمان مصرف
1درختان میوه سردسیریکنه قرمز اروپایی1 لیتر در 1000 لیتر آبقبل از تورم جوانه ها -مرحله بعد به محض مشاهده 3-5 عدد کنه در برگ
2پسته کنه معمولی

2 لیتر در 1000 لیتر آب

بر اساس پیش آگاهی
3سبزی و جالیزانواع کنه های تارتن

1 لیتر در هکتار

طبق دستور گیاهپزشک
4حبوباتکنه تارتن دو نقطه ای 

2 لیتر در هکتار

طبق دستور گیاهپزشک
5ذرتکنه های تارتن

1 لیتر در هکتار

مشاهده اولین خسارت
6گشاهان زینتیکنه تار عنکبوتی

1 لیتر در 1000 لیتر آب

طبق دستور گیاهپزشک
کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟