مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

فسفر دوزنگ – طعمه مسموم

فسفر دوزنگ: 

این سم به صورت طعمه مسموم مصرف می شود، فسفر دو زنگ ترکیب سیاه رنگ با بوی نسبتا تندی است که در نتیجه تصعید فسفر حاصل می شود. این سم را با دانه گندم یا تخم خربزه همراه با روغن مانند روغن نباتی، مخلوط کرده و بعنوان تله برای به دام انداختن موش استفاده می شود. البته از آن برای خرگوش و آبدزدک نیز استفاده می شود.

نحوه تاثیر:

این سم در آب نامحلول بوده در حالت خشک تبخیر نمیشود. پس از مصرف جونده تحت تاثیر اسید معده تولید گاز فسفین میکند این گاز وارد خون شده و موجب اختلالات عصبی می شود که در پی آن  قلب کلیه‌ها کبد و سایر اعضای بدن از کار می‌افتد.

در بدن جونده تجمع نمیکند و جونده سریعا می‌میرد در نتیجه شکارچی‌ و لاشه‌خوار را تهدید نمیکند

نکات مورد توجه:

از آنجایی که سمیت تنفسی این سم برای انسان و خونگرم ها بسیار بالاست توصیه می شود در هنگام استفاده از ماسک و دستکش های مخصوص استفاده نمایید.

طرز تهیه طعمه مسموم:

ابتدا مقدار مورد نظر از گندم ، ذرت ، برنج   مثلا 1 کیلو را با 50 سی سی روغن مایع خوراکی بخوبی مخلوط کرده سپس مقدار 50 گرم فسفر دوزنگ را به آن اضافه کرده و مجددا به خوبی بهم زده و بعد به مقدار یک قاشق مربا خوری در محلهای رفت و آمد جوندگان ، که معمولا جاهای پنهان است قرار داده می شود.

در مکانهایی که محیط خشک بوده و آب کمتر در دسترس قرار دارد بهتر است از مواد غذایی مانند خیار ، هویچ ، سیب زمینی به میزان هر کیلو ماده غذایی که خرد شده باشد با 50 گرم فسفر دوزنگ مخلوط کرده و در سوراخهای جوندگان قرار داد.

جوندگان زیان آور گیاهان:

 جوندگان به گروهی از پستانداران اطلاق میشود، با توجه به فرم دندان ها از دیگر جانوران متمایز میشود .این موجودات دارای دندان های درشت و فاقد ریشه بوده و مناسب برای قطع ریشه ها ،تنه ی درختان حتی کابل های برق نیز میباشد .از مهمترین این جوندگان میتوان موش ،خرگوش آسیایی و اروپایی را نام برد .از راه های مبارزه با این آفات و ایمن کردن درختان باید را های ورودی کانال های آب را مسدود کرد همچنین محافظت از تنه ی درختان با نی ،تور های سیمی و …میتوان خسارت وارده را کاهش داد .برای مبارزه ی شیمیایی میتوان با استفاده از طعمه مسموم آماده شده به صورت 50 گرم فسفر دوزنگ با مقداری هویج یا خیار به قطعات کوچک و قرار دادن در مسیر تردد و لانه های فعال اقدام نمود.برای  مبارزه با موش های خانگی و انباری تهیه ی طعم مسموم با استفاده از فسفر دوزنگ 5% ،ذرت یا گندم،روغن مایع میتوان اقدام کرد.

 

 

کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟