مهندس داوود رضایی قلعه، مدیریت شرکت رویال کشت

داوود رضایی

برای مشاوره خرید این محصول یا هر توضیحی که نیاز دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا با پاسخ کامل به سوالات شما، خیالتان از خریدتان راحت شود.

هویج (نام انگلیسی Carrot) با نام علمی Daucus carota subspecies sativus ، یک سبزی ریشه‌دار و یا غده ای خوراکی است که می‌توان آن را خام یا خردشده یا رنده‌شده در سالاد استفاده کرد که هویج بیشتر در پخت سوپ‌ها و خورشت ها کاربرد دارد. شکل ریشه هویج از قطر 2-6 و طول 6-90 سانتی متری متغیر است. بتاکاروتن، دوپاری از ویتامین آ، در هویج به‌ فراوانی یافت می‌شود و رنگ نارنجی خاص این سبزی نیز به همین خاطر است.

 

نحوه کاشت هویج :

هویج گیاهی است که در فصل خشک و در دمای بین 16 تا 18 درجه بهترین حالت رشد را دارد. در دمای پایین رنگ هویج کم رنگ شده و ریشه ها از بین می‌رود. هویج در انواع خاک ها رشد می‌کند و بهتر است خاک دارای زهکشی خوبی باشد.خاک کاشت برای بذر هویج نباید سنگ یا کلوخ داشته باشد، نبود سنگ و کلوخ و خاک غنی و دارای مواد عالی باعث ایجاد ریشه هایی صاف و خوش فرم می شود.

میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه (هویج) موثر است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک های بسیار فشرده ریشه به صورت مخروطی و کوتاه و در خاک های نرم، نازک و بلند می شود.آبیاری و رطوبت بسیار مهم است، آبیاری زیاد باعث کمرنگ شدن هویج و آبیاری کم باعث بد طعم شدن و تلخ و تند شدن هویج می شود.

هویج در خاک هایی که دارای زهکشی مناسب باشد رشد خوبی داشته و در زمین های سنگی یا کلوخی نتیجه ی عکس دارد و نوع خاک و فشردگی آن در فرم ریشه ی هویج تاثیر مستقیم دارد و بر این اساس در خاک های بسیار فشرده ریشه به صورت مخروطی و کوتاه و در خاک های نرم نازک و بلند می شوند.

کاشت هویج در سال در دو نوبت اوایل پاییز و اوایل بهار  انجام شده و  به دو صورت خطی و دستپاش انجام می شود. (در روش خطی فاصله ها حدودا 30 تا 40 سانتی متر است و فاصله هر بوته 5 سانتی متر می باشد).

کاشت هویج را به شکل کاشت خانگی در گلخانه و باغچه نیز میتوان انجام داد بر این اساس قبل از کاشت خاک را 15 تا 20 سانت زیرورو کردی و نرم و یک دست می کنیم .بعد از کاشت بذر به صورت آبپاشی اقدام به آبیاری میشود. بعد از گذشت ۶۰ تا ۸۵ روز از کاشت بذر هنگامی که قطر ریشه ها (یا محل اتصال برگ ها به هویج ) حدوداً به ۵ سانتی متر رسید زمان برداشت فرا رسیده است.

 

 

مزایا:

  • منبعی غنی از فیبر خوراکی، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی به ‌شمار می‌رود.
  • بر خلاف تصورات عمومی هویج به تنهایی نمیتواند باعت بهبود بینایی شود و بتاکاروتن موجود در هویج بینایی را افزایش نمی دهد.
  • از مهمترین کشور های تولید کننده هویج چین در مقام اول و سپس روسیه و ایالات متحده می باشند.
  • هویج پخته بیشتر از هویج خام آنتی اکسیدان دارد.

 

 

انواع بذر هویج:

  • نانتس نابا : شکل ظاهری این بذر استوانه ای به طول 18-22 سانتی متر و پوست خارجی نارنجی مایل قرمز رنگ میباشد. این بذر بیشتر برای مصارف صنعتی تولید و کاشت می شود. شرکت تولید کننده این بذر TOP HARVEST از کشور هلند است که بسته های 500 گرمی آن با عملکرد عالی در بازار و شرکت رویال کشت موجود میباشد.
  • هیبرید چمپیون: شکل ظاهری آن بصورت بوته ای با برگهای بلند است. کشت این بذر که در ماه های پاییزی و اوایل زمستان به خوبی محصول می دهد میوه ای نارنجی تیره به طول 16-20 سانتی متراست.
  • نانکو ویلمورین فرانسه: این بذر بیشتر در کشور فرانسه و بسته بندی های 500.000 عددی موجود میباشند.

کامنت بسته است.

نظر شما چیست؟