سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 22:58

چای کمپوست چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چای کمپوست


شیره یا عصاره کود ورمی کمپوست که دارای عناصر ریز مغذی و بعضی خواص جهت مبارزه با افات است را  Compost tea مینامند. از لحاظ علمی چای کمپوست حاصل تخمیر شدن کمپوست یا به عبارتی آبی است که بعد از فعالیت ارگانیسم ها از کمپوست حاصل می شود.

تکنیک تخمیر کمپوست مایع اصولا فرآیند هوازی است. این تخمیر سبب استخراج و رشد تعدادی از میکروارگانیسم های فعال می گردد.تی کمپوست فاقد پاتوژنهای انسانی است اما تی کود حیوانی اغلب دارای پاتوژن می باشد. اگر کمپوست هنگام مصرف کاملاً رسیده باشد، عصاره و شیرابه کمپوست فاقد عوامل پاتوژن می باشد.

ساختار محلولی به سادگی از کمپوست کرمی استخراج می‌شود و دارای خواص و مزایای بیشتری نسبت به ورمی کمپوست جامد است. از چای کمپوست استقبال بیشتری به نسبت به ورمی کمپوست به عمل می آید. استفاده کلمه چای برای این است که فرآوری آن از کرمی کمپوست در برخی قسمت‌ها شبیه به تهیه چای است و بعلاوه رنگ آن نیز شبیه به چای می‌باشد. روش‌های مختلفی برای تهیه آن وجـود دارد که برحسب شرایط و حجم تولید با هم اختلاف دارند ولی دارای نکات مشترک فراوانی هستنـد.

 

شرکت رویال کشت این افتخار را دارد که در تهیه و توزیع چای کمپوست دارای جایگاه بالایی در بازار ایران باشد.

 

هدف تولید چای کمپوست:


 • تکثیر و افزایش باکتری ها، قارچها، نماتدها، پروتوزوهای مفید موجود در ورمی کمپوست می باشد.
 • استفاده مایع از طریق پاشیدن روی برگها و تهیه غلظت‌های متفاوت
 • تجهیزات نسبتاً ابتدایی و دانش فنی نه چندان پیچیده در تهیه آن
 • افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها پس از مصرف چای
 • افزایش رشد گیاه
 • آفت کشی ارگانیک
 • فراهم آوردن مواد مغذی برای گیاه وخاک
 • جایگزین مواد شیمیایی باغ سمی

 

نحوه تولید چای کمپوست:


 • روش غیرفعال

  این روش شامل خیساندن-کمپوست در آب به مدت چند هفته است. 20 گرم از کرم های خاکی را به نسبت ۵ به ۱در آب بدون کلر (آب باران) قرار میدهیم. آب کلر دار باید قبل از استفاده ۲۴ ساعت بماند محلول حاصله به عنوان یک کود مایع برای گیاهان استفاده می‌شود.
  کمپوست را داخل یک پارچه کتانی ریخته و آن را به صورت معلق درگالن قرار می‌دهند، سپس اجازه دهید به مدت چند هفته استراحت کند و در طول این مدت روزانه یا دو روز یکبار تکان بخورد.

 

 •  روش هوادهی

 ۲۰ گرم از کرم‌های خاکی را به نسبت ۱ به ۸ با آب خالص مخلوط یا در کیسه‌هائی آنها را قرار داده و در داخل آب رها می‌کنیم. وقتی محلول یکنواخت شد با چیزی مانند پمپ هوا ساز آکواریوم در آب هوادهی انجام می‌دهیم. دمای 30 تا 35 درجه سانتیگراد را برای آب در نظر میگیریم و با استفاده از همزن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مخلوط را هم می‌زنیم. سپس آنرا صاف کرده و عصاره به دست آمده چای کمپوست نام دارد. در این روش چای کمپوست نیاز به مواد اضافی مانند کلپ، هیدرولیز ماهی و اسید هومیک دارد.

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « کودهای ارگانیک شناخت کاهو »