جمعه, 14 تیر 1398 ساعت 19:45

کــود گــــرانوله

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کود کامل گرانوله، جایگزین مطمئن کودهای تک عنصری است.

 

عناصر تشکیل دهنده کود بشرح زیر است:


عناصر ماکرو:

1- ازت ،

2- فسفر،

3- پتاسیم

قابل جذب بمیزان جمعا بین ۶ تا ۸ درصد که باتوجه به منبع آلی آن ۱۰۰% قابل جذب بوده و هیچ یک از مضرات عناصر شیمیایی رایج را بهمراه ندارد.

 عناصر میکرو :

1- روی،

2- آهن،

3- منیزیم،

4- منگنز،

5- مس،

با مقادیر قابل قبول جمعا بین ۲ تا ۳درصد از حجم کود را شامل میشوند و ۱۰۰% قابل جذب بوده و با توجه به مواد آلی آن از ارزش تغذیه ای بسیار بالایی برخوردار هستند.

ماده آلی:


 که ۵۰ درصد و مقدار ترکیبی بین ۱۵ تا ۳۰ درصد در این کود موجود میباشد  که باعث بازسازی بافت خاک شده و از فرسایش خاک های مورد استهلاک جلوگیری میکند و درسطح  کارایی خاک را افزایش می دهد.

بخاطر میکرو ارگانیسم های موجود در این کود و فعل و انفعالات دایمی موجود آن ، بافت خاک سبک شده و از حالت فشردگی بیش از حد خارج میشود و حاصلخیزی خاک افزایش می یابد در مدت زمان کوتاهی شاهد کاهش یافتن نیاز زمین به آبیاری در واحد سطح باشیم که این مسئله در کنار دیگر مزایای افزایش ماده آلی خاک به افزایش راندمان آبیاری می انجامد.

کربن آلی:


حاصلخیز کردن خاک، بازسازی بافت خاک، باعث افزایش قدرت سوخت و ساز و همگونی و ترکیب عناصرخاک از ویژگی های این کود میباشد. عناصر اضافی موجود در زمین کشاورزی نیز بصورت قابل جذب در آمده و بهمراه عناصر موجود در کود کامل میکرو به افزایش بازده محصول کمک کنند.

اسید هیومیک :


ماده ای آلی و بسیار ارزشمند است که سرعت بخشیدن به رشد گیاه  را به همراه دارد. محرکی قوی و اثر بخش برای رشد کمی و کیفی محصول میباشد. این ماده به مقدار بین ۱۰ درصد تا ۱۳ میباشد.

 

اسید فولویک :


 ماده ای است برای رشد محصول که باعث طراوت گیاه میشود. این ماده بمیزان بین ۴ درصد تا ۷ درصد در کود میکرو وجود دارد.

 

گوگرد :


موثرترین ماده برای کاهش و اصلاح قلیایی بودن خاک، اصلاح بافت خاک هایی است که در اثر رسوبات شیمیایی ناشی از مصرف بی رویه ی کودهای شیمیایی دچار فرسایش شده اند مورد استفاده قرار میگیرد. خاک را از حالت قلیایی خارج میکند، عملیات سم زدایی و آفت کشی را در خاک به بهترین نحو ممکن به انجام میرساند. در کود میکرو کامل مقداراین ماده آلی بین ۸ تا ۱۱ درصد باید وجود داشته باشد .

 

مزایا:

 

  1. اصلاح بافت خاک،
  2. کاهش PH خاک،
  3. افزایش محصول در واحد سطح،
  4. افزایش چشمگیر در کیفیت محصول،
  5. افزایش راندمان آبیاری،
  6. افزایش ماده آلی خاک های کشاورزی
  7. افزایش ارزش خاک،
  8. آفت کشی و سم زدایی از خاک،
  9. حذف تدریجی رسوبات مضر شیمیایی از خاک.

 

محتوای بیشتر در این بخش: « شناسایی علف هرز مدیریت علف هرز »