سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 21:17

کود آلی 01

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

کود آلی شامل انواع زیادی از مواد معدنی مانند فسفر، هیدروژن، اکسیژن،نیتروژن میباشد. این مواد معدنی میتواند فعالیت های میکروارگانیسم خاک واثرکود در میوه دهی را بهبود دهد. مواد مغذی و قندها و چربی های موجود در کود برای رشد گیاه لازم است.این نوع از کودها حتی برای مبارزه با خشکسالی و سیل و برخی بیماریها مفید هستند.پایین بودن هزینه های کشاورزی باعث محبوب شدن کودهای آلی در صنعت کشاورزی شده است همچنین به توسعه پایداری این صنعت کمک میکند.

متفاوت بودن کیفیت کودها در اثربخشی بر روی خاک اثر می گذارد:

   - کود حیوانی

   - کود سبز

   - کود کمپوست

 

 

تاثیرات کود آلی:


به علت دارا بودن مواد چسبنده و ترکیباتی با بار منفی، ذرات ریز خاک به یکدیگر چسبیده و دانه های درشت ایجاد می نماید. خاک های آلی، عمل تهویه خوبی به دلیل حاصلخیزی دارند. در مناطق خشک و نیمه خشک که آب به عنوان عامل اصلی رشد گیاه به حساب می آید بسیار مفیدند، مواد آلی در این نوع کودها باعث ذخیره سازی آب 1 الی 6 برابر وزن خالص کود میشوند. این مواد باعث تولید میکروب های مفید خاک میشوند که این تولید مثل عمل آفت کشی و سمپاشی را کاهش میدهد.

ظرفیت کاتیون یکی از ویژگی های شیمیایی، که تاثیر زیادی بر حاصلخیزی و بیولوژیکی خاک دارد. خاک های دشتهای غرب کانادا نمایانگر این است که ظرفیت کاتیونی رس ها 57 میلی اکی والانت بر صد گرم خاک است در صورتیکه در مواد آلی 250 میلی اکی والانت بر صد گرم خاک شامل ظرفیت کاتیونی است. این ویژگی شیمیایی به میزان حاصلخیزی و مواد آلی خاک رابطه مستقیم دارد.

مواد آلی بیشتر توسط یک واکنش اکسیداسیونی تجزیه میشوند.در مناطق مختلف دنیا نیاز گیاه به عناصری که تجزیه شده اند متفاوت بوده است.در کشور آمریکا: نیاز گیاه به پتاسیم 49% ، به فسفر 31%، به نیتروژن 29% از افزایش کود حیوانی و بازگردانی خود گیاه به خاک تامین می شود که در مقابل مصرف 3000 میلی گرم از مواد آلی مانند آهن و منگنز و روی و مس باعث بهبود کیفیت و عملکرد کود میگردد.

خاک های ایرانی به وفور شامل کلسیم و فسفر هستند که به سرعت تبدیل به دی کلسیم فسفات با ویژگی محلول بودن در خاک و آب میشوند. کاسته شدن مواد آلی در مزارع و خاک های موجود در مزارع امروزه باعث تبخیر سریع رطوبت خاک و از بین رفتن حاصلخیزی خاک میشود.

 

نکات :


  • مواد آلی تامین کننده 90-95 درصد ازت مورد نیاز در خاک های بدون کود است.
  • به شرط اینکه هوموس خاک به دو درصد یا بیشتر برسد مواد آلی میتواند تامین کننده فسفر و گوگرد باشد.
  • 20 تا 60 درصد ظرفیت تبادل کاتیونی خاک مربوط به مواد آلی میباشد.
  • تابش غیر مستقیم آفتاب باعث رطوبت خاک می شود.
  • مقاومت خاک در برابر تغییرات اسیدیته و شوری با مواد آلی، افزایش می یابد.

 

 مکان های مورد استفاده:


  • باغ :

زمان مصرف آن اواخر زمستان و اوایل بهار به صورت چال کود یا کانال کود میباشد.

  • اراضی زراعی:

در اراضی زراعی ایران بسته به نوع محصول و میزان مورد نیاز مواد آلی حداقل 600 کیلوگرم در هر هکتار از زمین باید مصرف شود.

  • فضای سبز شهری:

با استفاده از کود آلی بوستان ها،تفرجگاه ها،بلوارهای هر کشوری به رشد گیاهان و مقاومت در برابر خسارت های آفتی نیاز دارد.

 

 

 

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « جبران سیل-2 کود نیتروژن »